Kontakt

AZUPIRANU Jakub Prager

ul. Ostrołęcka 16/8
80-180 Gdańsk

tel. 664-499-031

mail: biuro@archeojakub.pl

Wiadomości

Usługi archeologiczne
Serdecznie witam na mojej oficjalnej stronie. Zapraszam do zapoznania się z ofertą usług archeologicznych.
Więcej >

Zabytki archeologiczne - galeria

Owocem pracy archeologa są zabytki, które pozyska on w trakcie prowadzonych przez siebie prac. Oto kilka z artefaktów jakie miałem przyjemność odnaleźć w trakcie prowadzonych przez siebie badań. Ich konserwacją oraz fachowym opracowaniem zajmowała się dr Joanna Dąbal, dr Anna Longa, Jakub Prager, Łukasz Połczyński oraz Olga Krukowska.

 

W 2014 roku przeprowadzaliśmy badania archeologiczne w miejscu w którym wznosi się dziś biurowiec Tryton w Gdańsku. Naszym najciekawszym znaleziskiem była wówczas złota moneta. Po analizie okazało się, że jest to gulden wybity pomiędzy 1402 a 1423 rokiem w Arnhem. Emisja wydana została przez Reinalda IV, księcia Geldrii i Jülich. Moneta ma średnicę 2,4 cm. Na awersie znajduje się pięć tarcz herbowych a wokoło nich napis: + DVX ● REINALD’ ● IVL ● Ƶ ● GELR ● Ƶ ● COMIS ● Ƶ ●. Na rewersie przedstawiono en face postać Jana Chrzciciela, którego opatrzono inskrypcją S ● IOANNES BABTISTA.

1-jpg.jpg 1a.jpg

 

Na tym samym stanowisku archeologicznym odkryliśmy potłuczone naczynie ceramiczne. Po wielu godzinach pracy z 41 kawałków ceramiki udało się wykleić dzban. Naczynie jest wewnątrz szkliwione i można je datować na XVI wiek.

2-jpg.jpg

 

Ze stanowiska archeologicznego w miejscowości Stary Las koło Starogardu Gdańskiego pochodzi naczynie ceramiczne datowane na XV wiek.

3-jpg.jpg

 

W Starym Lesie odkryliśmy również późnośredniowieczną, cylindryczną kłódkę. Tego typu kłódki w literaturze przedmiotu zwane są ruskimi bądź prostokątnymi. Zabytek datowany jest na XIII-XVI wiek.

4-jpg.jpg

 

W Gdańsku, na terenie historycznej dzielnicy Długie Ogrody, prowadziliśmy badania archeologiczne poprzedzające budowę bloków mieszkalnych. W wyniku tych prac pozyskaliśmy bogatą kolekcję zabytków z różnych epok. Dla przykładu prezentowana moneta to srebrny szeląg wybity w czasach Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Winricha von Kniprode. Tego typu monety bito w Toruniu w latach 1364-1379. Na awersie znajduje się tarcza wielkiego mistrza oraz inskrypcja +MAGSTxxWYNRICSxxPRIMS. Rewers zdobi tarcza z krzyżem i napis +MONETAxxDNORVMxxPRVCI. 

5-jpg.jpg

 

 

Niecodziennym znaleziskiem okazał się szklany kufel o wysokości prawie 17 cm. Naczynie wykonane z ciemnozielonego szkła datowane jest na XVI lub XVII wiek.

6-jpg.jpg

 

Z terenów Dolnego Miasta w Gdańsku pochodzi również zamek skałkowy francuskiego karabinu piechoty wzór 1777 AN IX, wyprodukowany w manufakturze w Charleville w 1801 roku.  Zwraca uwagę dobry stan zachowania poszczególnych elementów konstrukcji zamka: skałki (krzemień w ołowianej oprawie założony pomiędzy szczęki kurka), krzesiwa (wygiętej stalowej płytki) oraz panewki, na którą strzelec wsypywał niewielka ilość prochu (tzw. podsypkę).

7-JPG.jpg 7a.jpg

 

Kolejny zabytek to ołowiana plomba tekstylna pochodząca z Lejdy, jednego z największych średniowiecznych i nowożytnych europejskich centrów sukienniczych. Zwraca uwagę umieszczony w roślinnym otoku oraz koronie napis: DOUBEL STAEL GEBLAUT. Ów rodzaj pieczęci to staellood, czyli specjalna pieczęć przystawiana przez urzędników miejskich - brakarzy, na której określano jakość splotu oraz ilość farbowań sukna. Widniejący na plombie napis DOUBEL wskazuje na tkaninę o najwyższej klasie jakości, natomiast GEBLAUT odnosi się do koloru farbowania sukna (niebieski). Plombę wykonano w 1. połowie XVII wieku.

8-jpg.jpg


Rzadkim znaleziskiem jest prezentowana na zdjęciu główka ceramicznej fajki z sygnaturą AB na piętce. Przedstawiony egzemplarz pochodzi prawdopodobnie z warsztatów Abrahama Boyesa z Yorku działających w latach 1645-1681.

9-jpg.jpg


Prezentowane na zdjęciu przepiękne naczynie zdobione są techniką nadruku. Filiżankę wykonano na przełomie XIX i XX wieku.

10.jpg

Srebrny szeląg Stefana Batorego wybity w Rydze. Na awersie monety widnieje napis: STEP ·D ·G · REX · PO · D · L, monogram S z tarczą herbową o Trzy Zęby/Smocze Zęby

Na rewersie monety wybity jest napis: Rv.: SOLIDVS • CIVI • RIGENSIS, oraz widnieje herb Rygi (skrzyżowane klucze na długim krzyżu); stanowisko Angielska Grobla w Gdańsku.

1-jpg.jpg

 

Pozłacana ołowiana plomba z Londynu wybita po 1635 roku. Na awersie widnieje napis GLORIA • IN • EXCEL•SIS i ukazana jest postać anioła trzymającego gałązkę palmową i kielich/klepsydrę ; stanowisko Angielska Grobla w Gdańsku.

2-jpg.jpg

 

Kolia wykonana z łańcuszka miedzianego oraz przymocowanych do niego miedzianych liczmanów: cztery zrolowane oraz dwa płaskie z otworami do przymocowania. Niniejsze liczmany zostały wykonane w Norymberdze w pracowni mistrza Hansa Krauwinckela (1586-1635).

Na awersie widnieje napis: • HANS • KRAVWINGKEL • GOTESS oraz przedstawiona jest pięciolistna róża otoczona trzema liliami i trzema koronami

Na rewersie wybity jest napis.: • RECHENPFENING • NVRENBER a w trójkącie i trójłuku ukazane jest jabłko panowania; stanowisko Angielska Grobla w Gdańsku.

3a.jpg 3b.jpg

 

Zestaw naparstków krawieckich datowanych ma XVII i XVIII wiek. Zabytki odkryto na stanowisku Wałowa 40 w Gdańsku.

4-jpg.jpg

 

Monety i liczmany na XVI po XVIII wiek odkryte na stanowisku Wałowa 40 w Gdańsku.

5-jpg.jpg

 

Grzechotka dziecięca ozdobiona liczmanami norymberskimi i szklanymi paciorkami. Zabawkę wykonano w połowie XVII wieku. Zabytek odkryto na stanowisku Wałowa 40 w Gdańsku.

6-jpg.jpg

 

Zegar słoneczny. Fragment zegara słonecznego którego podstawka, wykonana zapewne z drewna na zachowała się do naszych czasów. Ten piękny i niezwykle ciekawy przedmiot prawdopodobnie wykonano w XVII wieku. Zabytek odkryto na stanowisku Wałowa 40 w Gdańsku.

7-jpg.jpg